Земська управа в м. Олександрія
Новини

Земська управа в м. Олександрія

Спорудження будинку земської управи було розпочато у 1908 році на кошти Олександрійського повіту та міста на ділянці, що належала голові управи С. Піщевичу. Як свідчить повідомлення в газеті «Известия Александрийского уездного Земства», урочисте освячення будинку відбулося 14 січня (за старим стилем) 1910 року. Після революції 1917 року будівля використовувалася під різні громадські заклади.
Зміна призначення будівлі істотно не вплинула на планування та архітектурну композицію фасадів. Стан об’єкта розцінюється як задовільний, що трапляється дуже рідко.
Двоповерховий цегляний будинок земської управи на високому, з тесаного каміння цоколі, у плані має форму прямокутника з виступами на кутах головного фасаду. Західний (головний) та північний фасади прикрашено елементами зрілого модерну та неоукраїнського стилю. Головний фасад має симетричну композицію, у центрі якої розміщується портал. Для більшої виразності над ним розташовано балкон на кронштейнах, а завершує вертикальну композицію мансарда.
Експресії фасаду надають лопатки, що з’єднують поверхи, які мають канелюри і завершуються виступами з декоративними розетками. Завдяки цьому досягається багата гра світлотіні на архітектурних формах.
Симетричну композицію північного фасаду підкреслюють також два кутових балкони. Взагалі, обидва поверхи споруди вирізняє різноманітна форма спарованих вікон; зокрема, на першому поверсі використано скошені вікна в неоукраїнському стилі. В інтер’єрі збереглися кам’яні сходи, прикрашені великою мармуровою вазою, а також покриття підлоги метлахською плиткою з клеймами: «Кравицький – Олександрія».
Будинок земської управи – цікавий зразок провінційної архітектури початку XX століття, у якому органічно поєднуються архітектурні елементи неукраїнського стилю та зрілого модерну в споруді громадського призначення.
В 70-х роках його перепрофілювали в Палац піонерів.
Нині в ньому розмістився Центр дитячої та юнацької творчості імені Олександра Шакала.

Джерело: Босько В.М. “Український модерн”, ” Известия Александрийского уездного земства”; публікації в газеті “Вільне слово”.
Фото приміщення з вільного доступу в Інтернеті.

Корисні посилання:
А.Кохан та Л.Сурженко “Стара Олександрія в листівках та фотографіях”: https://issuu.com/…/docs/kokhan_surzhenko_st_olexanriya_v_li
https://www.shukach.com/ru/node/17398

Псляі карантину чекаємо вас в Центральній міській бібліотеці в секторі краєзнавчої роботи.

Офіційний сайт бібліотеки: http://www.cblib.alexandriya.com/
Канал на YouTube: https://www.youtube.com/user/library2011p/
Сторінка в Instagram: https://www.instagram.com/bibliotekioleksandriyi/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

error: Content is protected !!